JOGA VISAI ŠEIMAI

Mintis pradėti jogos užsiėmimus visai šeimai nekilo kažkaip spontaniškai, neapgalvotai ar sekant kažkieno pavyzdžiu. Man ši idėja, šis projektas, išaugo po daugelio metų jogos praktikos kartu su savo šeimos nariais bei įsiklausant į jogos užsiėmimus ateinančių suaugusiųjų norą į užsiėmimus atsivesti savo vaikučius.

Bet kuri bendra šeimos praktika stiprina artumo jausmą, susikalbėjimą tarp tėvų ir vaikų, tarp brolių ir seserų, tarp vyresniųjų ir mažesniųjų. Šeimoje atsiranda gilesnis, prasmingas bendravimas, aptariamos bendros naujos temos, atsiranda įsipareigojimas rasti laiką konkrečią dieną pabūti su savo vaikais ir tėvais. Praktikuojant jogą kartu su šeima iškyla nenusakomas artumo jausmas. Tai suteikia džiaugsmą, saugumo jausmą, tikėjimą savimi ir pasitikėjimą artimu. Šeimos jogos praktika - puiki auklėjimo priemonė. Tai ypač svarbu vaikams.

Ką duoda jogos praktika vaikams ir paaugliams?

Jogos praktika suteikia visas sąlygas visapusiškam vaiko vystimuisi. Jogos dėka vaikai mokosi valdyti savo kūną ir kontroliuoti mintis. Jogos praktika labai naudinga vaikams ir todėl, kad mokykloje pagrinde dirba smegenys, vaikai neturi pakankamos fizinės apkrovos, namuose vėlgi sėdėjimas prie kompiuterio, dėl to atsiranda ir sveikatos sutrikimų.
Praktikuojant jogą pagerėja vaikų fizinė ir psichinė sveikata: jie geriau miega, yra ramesni, jaučiasi saugesni, geriau mokosi, pagerėja savęs vertinimas. Tuo pačiu atsiranda priklausymo grupei jausmas. Joga padeda vaikams tapti savarankiškais.
Praktikuojant jogą ne tik pagerėja sveikata, bet ir plečiamas vaiko akiratis ir bendra vaiko raida. Vaikai mato savo progresą, nori dalintis savo pasiekimais su kitais ir tai skatina bendravimą.
Tačiau negalima vaiko versti užsiiminėti joga. Tai turi būti savanoriška.
Indijoje jogos asanas naudoja kaip stimulą vaikams pradėti sportuoti, kad vaikai taptų lankstesniais ir pasitikinčiais savimi.

Ar gali joga pagelbėti vaikui turint sveikatos problemų?

Taip. Joga treniruoja plaučius, pagerina jų ventiliaciją. Jogos praktikos dėka pagerėja laikysena, judesių koordinacija ir sustiprėja raumenys ir kaulai. Pagerėja dėmesio koncentracija. Joga padeda sustiprėti nervų sistemai.

Ar joga gali padėti „susidoroti“ su stresu?

Didysis jogos Guru Krišnamačaris sakė, kad šiuolaikiniame gyvenime didžiulį stresą varantis faktorius yra laikas ir laiko kaina. Jogos pagalba žmogus mokosi mąstyti pozityviai, apgalvoti veiksmus prieš juos darant. Tai leidžia paprasčiau reaguoti į įvairias gyvenime pasitaikančias situacijas.
Vaikai dažnai stengiasi pabėgti nuo problemų. Tai įvyksta, kai vaikai, o dažnai ir suaugę, nepasiruošę ir nepajėgūs susidoroti su situacijomis ir problemomis, atsirandančiomis jų gyvenime. Joga kaip tik parengia žmogų, kad jis galėtų sugebėti susidoroti su stresu. Joga užkerta kelią vystytis įvairiems kompleksams. Jogos praktika leidžia žmogui geriau pažinti savo kūną ir suteikia didesnį pasitikėjimą savimi, savo jėgomis. Visa tai leidžia daug sėkmingiau susidoroti su stresu.

Ar šeima gali augti ir tobulėti kartu?

Į gyvenimą galima žiūrėti kaip į nesibaigiantį keitimosi procesą. Nėra abejonių, kad joga - vienas iš puikių būdų išauginti vaikus laimingais ir sveikais. Joga padeda augančiam vaiko organizmui vystytis fiziškai, emociškai ir fiziologiškai. Vaikams, kurie užsiima šiuo nuostabiu menu ir mokslu yra visos galimybės išaugti stipriais, harmoningais vyrais ir moterimis su sveikais ir tvirtais kūnais ir didžiomis širdimis.
Vaikai iš prigimties nepakartojami, atviri ir lyg „pakrauti“ per kraštus trykštančia energija. Jie atkaklūs ir žingeidūs ir tuo pačiu metu jie atviri ir ištikimi. Jie pasitikintys savimi. Jie greitos reakcijos, paslaugūs ir labai mėgsta įvairovę, jie džiaugiasi viskuo, ką jie daro.
Praktikuojant asanas Iyengar jogos metodu, asanos pritaikomos ir vaikams. Kartais asanos yra dinaminės, intensyvios ir ne visada paprastai ir lengvai atliekamos. Tačiau jos padeda vaikui ugdyti valią ir jautrumą, taip pat suteikia galimybę daugiau sužinoti apie save atliekant pačius įvairiausius judesius.
Su mažais vaikais jogą praktikuoju žaidžiant, negali būti jokios įtampos. Mažyliai dar neturi raumenų jėgos ir jų jokiu būdu negalima versti kažką daryti. Jie myli gyvūnus ir gamtos objektus, todėl ir mėgsta pozas, atvaizduojančias juos. 10-čiai vaikai pagal savo charakterį labai lengvai priimantys ir džiaugiasi jogos užsiėmimais. Jie lankstesni, bet tuo pačiu ir labai trapūs. Jiems patinka išbandyti ir pačias įvairiausias pozas ir judesius. 16 - čiams, paaugliams, brandos laikotarpiu labiau reikalingos pusiausvyrą ugdančios ir pasitikėjimą suteikiančios asanos.
Vaikai ir paaugliai laimingi atlikdami asanas drauge su savo tėčiu, mama ar seneliais.
Jogos pagalba mes padedame augti vienas kitam, jogos užsiėmime vaikai mus moko sugrįžti į savo vaikystę, žaisti ir džiaugtis kiekvienu savo, kartais jau sustabarėjusio kūno, pasikeitimu ir lengvumu.

Tad esu įsitikinusi, kad šiame skubančiame pasaulyje bendra šeimos jogos praktika gali suvienyti šeimą, suteikti galimybę pabūti drauge ir sukurti naują bendravimo formą, o gal kurti naują šeimos tradiciją, kuri kažkada bus paveldima ir perduodama iš kartos į kartą.